ЕКОЛОГІЧНА КАТАСТРОФА НА ЧЕРКАЩИНІ ЧЕРЕЗ НЕЗАКОННО ПРИВАТИЗОВАНІ ГЕС: РІЧКА РОСЬ НА МЕЖІ ЗНИКНЕННЯ

Серйозна екологічна катастрофа на Черкащині назріває внаслідок неправильної експлуатації двох стратегічно важливих ГЕС, розташованих на річці Рось. Забруднення води та мор риби: як наслідок — неможливість постачання питної води населенню. Екологи стверджують, що найгірше ще попереду. Все через приватизацію гідроелектростанцій фірмою ЗЕА “Новосвіт”, які більше не контролюються державою.

У 2015 році, всупереч законодавству, тодішня керівник Черкасиобленерго Світлана Кузьмінська, яка виступає основним фігурантом у справі про розкрадання державних коштів підприємтсва, передала Корсунь-Шевченківську та Стеблівську ГЕС у приватну власність компанії ЗЕА “Новосвіт”. Відтоді держава не може контролювати діяльність цих стратегічно важливих енергетичних об’єктів. Навіть розпочата у 2018 році кримінальна справа проти ЗЕА “Новосвіт” через спричинення екологічної катастрофи, зависла у суді і гальмувалася цілих два роки. Натомість представники приватної компанії відхрещуються, що нічого не порушують.

“Якість води р.Рось відібраного зразка не відповідає гігієнічним нормативам” — вердикт Лабораторного Центру МОЗ у Черкаській області. Все через те, що Корсунь-Шевченківська та Стеблівська ГЕС нехтують правилами експлуатації станцій. Скиди води до річки Рось, що є правим притоком Дніпра, відбуваються всупереч діючим нормам, а саме — із великою затримкою, що призводить до перегрівання та застоювання води.

Наслідки приватизації досить сумні: “У весняний період нересту риби і повені не дотримуються норми скидання води електростанціями, які знаходяться в приватному володінні. Це призводить до загибелі ікри прісноводних риб і зниження популяції. Все це призвело до застою, кисневого збіднення води в Росі. Порушена природна екосистема. Річка втратила здатність до самоочищення. В результаті вода Росі, перш прозора до самого дна, сьогодні нагадує гниючих бульйон. Прозорість води в даний час не перевищує 20-30 см”; “Внаслідок того, що вони мають дуже високий зелений тариф, відповідно їм вигідно виробляти велику кількість електроенергії. Вони не хочуть скидати воду тому що вони відповідно будуть отримувати менше виробляти електроенергії”, — розповідають екологи та активісти.

В місцевій громадській екологічній організації передбачали катастрофу ще на початку процесу приватизації Корсунь-Шевченківської та Стеблівської ГЕС. Природоохоронці звертались до органів місцевої влади, аби не допустити сумних наслідків, наголошуючи, що приватизація даних об’єктів прямо суперечить законодавству. Проте, ані місцевій раді, ані адміністрації, втрутитись в ситуацію не вдалось. 

Очевидно, що гідроелектростанції мають бути повернуті у державну власність, адже їх перебування у приватних руках не просто шкодить екології, здоров’ю людей, що, звісно, важливіше за все, а й скоро причинить економічно негативні наслідки. 

Ми обов’язково слідкуватимемо за цією ситуацією, а ви — слідкуйте за нами. Далі — буде.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.