КОВАЛЬСЬКА ОБРУШИЛА ЦІНИ: НЕЗАКОННОГО ВИДОБУТКУ ПІСКУ СТАНЕ ЩЕ БІЛЬШЕ?

Нелегальний ринок піску завжди приваблював великих споживачів, таких як будівельні компанії, комунальні установи, виробників будівельно-промислової галузі тощо. Не виключенням є й ринок бетону та залізобетонних виробів. Нелегально добутий пісок дає неабиякий “люфт” для ціноутворення. До того ж, економія на нелегальному піску дає можливість заощаджувати на хабарах та відкатах, безвтратно перемагати на тендерах, займати лідерство на ринку за рахунок великих обсягів збуту. Проте, у вузькому конкурентному колі гравці ринку намагаються дотримуватись певних правил, бо непорядна конкуренція обіцяє великі ризики. Та деяким гравцям правила не писані. 

Всі розуміють, що “нелегальний ринок піску” — це пропозиція ділків, які не тільки нехтують законодавством та податковою чистоплотністю, розвивають корупцію на всіх можливих рівнях, а й знищують цілі екосистеми, руйнують об’єкти господарства, державної та комунальної інфраструктури. Проте ціна, яку пропонують ділки, заощаджуючи на дозволах, ліцензіях, якості та відшкодуванні збитків, занадто приваблива. За різними оцінками, ціна незаконно добутого піску відрізняється від доброчесного продавця кварцевої породи до 80%. Таким чином, спокуса на незаконно добутий пісок, спонукає гравців інших ринків порушувати власні ж правила конкуренції.

Саме так сталося із Заводом залізобетонних конструкцій імені Ковальської, керівництво якого спокусилося на привабливу пропозицію приватної фірми “Гідромеханізація”. Запропонувавши поставки піску за ціною на 60% нижче за ринкову, “Гідромеханізація” відкинула всіх своїх конкурентів. Це, в свою чергу, дало змогу “Ковальській” диктувати власні правила вже на своєму порищі. 

Спершу, керівництво Заводу ім.Ковальської “запропонувало” іншим виробникам бетону підняти ціни на продукцію. Звісно ж, маючи в кишені “люфт” на хабарі та відкати, а таким чином і впевненість у перемозі на тендерах, підвищення цін на продукцію не похитнуло б положення заводу. Проте інші ж виробники, що виявились більш добросовісними за “Ковальську”, прекрасно розуміли, що через підвищення цін, не витримають конкуренції. Як наслідок — зменшення обсягів виробництва, скорочення штату, борги, та неминуче банкрутство великого підприємства. Для власників бізнесу це означало б втрату прибутку, для населення — роботи, для місцевого та державного бюджетів — колосальних податкових вливань. Саме тому компанії-виробники залізобетонних конструкцій були вимушені відмовити “Ковальській” в її пропозиції.

Очікуваним, проте підступним кроком, стало те, що керівництво Заводу ім.Ковальської вирішило обвалити свої ціни: аж до 50% на деякі позиції. Таким чином, завод планує зайняти лідерство на всіх тендерах, залишивши позаду інших гравців ринку. Це призведе до збільшення обсягів виробництва на “Ковальській”, що, в свою чергу, підвищить попит на дешеву кварцову породу. 

Тепер АТ “Гідромеханізація”, яка видобуває пісок з озера в Бортничах, винищуючи місцеву екосистему, руйнуючи своєю діяльністю місцеві домівки та дороги, за таких умов, знайде будь-яку суму для хабара в суді, прокуратурі та інших інстанціях. Адже нещодавно суд наклав заборону на видобуток піску та заарештував всю техніку підприємства. Крім цього, подібних фірм та місць нелегального видобутку піску зараз може побільшати. А це означатиме черговий зріст містячкової корупції та безповоротне знищення природних екосистем.

Можливо, саме тому Київська міська адміністрація, яка кілька тижнів тому втрутилась в ситуацію із незаконним видобутком піску “Гідромеханізацією” в Бортничах, тепер мовчить. Наші журналісти, на прохання місцевих активістів, допомагають висвітлювати цю проблему. Скоро ми оприлюднимо результати візитів у всі відповідальні інстанції, які прикривають незаконну діяльність ділків. Тож слідкуйте за нами, а ми слідкуватимемо за подіями. Далі — буде…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.