ЧЕРГОВА РІЧНИЦЯ “РОЗСЛІДУВАНЬ”: ЧОМУ ЗА РОЗКРАДАННЯ КОШТІВ ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО ТА ІНШИХ ЕНЕРГЕТИЧНИХ КОМПАНІЙ НІХТО НЕ ПОКАРАНИЙ?

Майже сім років тому команда екс-президента Порошенка розпочала кампанію по виводу коштів з напівдержавних обленерго. Олігархи, озброївшись новими ричагами влади та слухняними виконавцями, вчергове пограбували Україну та спокійно собі живуть, розкошуючи. Каденція керівництва НАБУ закінчується, але відомі всім особи, які мільярдами витягали державні кошти собі в кишені, досі на свободі.

Наприкінці 2014 року ляльководи починають змінювати керівників напівдержавних обленерго. Слухняні виконавці, на кшталт Світлани Кузьмінської та Дмитра Крючкова, які втілювали схему у Черкасиобленерго, починають діяти: створюються фіктивні борги, за якими обленерго, начебто, мають відшкодувати мільйони. За 2015-2016 роки ручне керівництво обленерго у Черкасах, Запоріжжі та Харкові вивело з енергопостачальних компаній понад півмільярда гривень. Ці кошти осідали в ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитра Крючкова, які потім легалізовувались.

Нашуміле журналістське розслідування “П. дав добро”, в якому журналісти програми “Схеми” опублікували телефонні розмови між посадовими особами ПАТ “Черкасиобленерго” та ПрАТ Енергомережа“, прямо доводить причетність олігархів братів Суркісів, найближчого соратника президента Петра Порошенка Ігоря Кононенка, та самого екс-президента до пограбування державних коштів. Але і Порошенко, який, деякий час, ходив до ДБР, як на роботу, і Кононенко, що нині пропав з радарів ЗМІ, так і Суркіси, понині успішно займаються бізнесом.

Майже шість років тому НАБУ офіційно розпочало одне зі своїх найперших масштабних розслідувань — про розкрадання коштів з державних обленерго. Цілих шість років детективи плодили сотні томів у десятках проваджень, мільйонами висмоктували ресурси з державного бюджету, щоб, врешті, за шість років, нікого не покарали. Справа про розкрадання понад півмільярда гривень зависла примарою над системою правосуддя. 

У квітні 2022 року спливає термін повноважень керівництва НАБУ. Це означає, що справа “Енергомережі”, з приходом нового керівництва, потрапить у “довгий ящик”. Бо так, частіше за все, і трапляється. Потрібно віддати належне: на протязі 2015-2016 років НАБУ зробило колосальну роботу. Проте, коли справи почали потрапляти в суд — детективи і слідчі перестали бути такими “чемними”. 

Спершу, посадовим особам, які керували незаконними оборудками, “затягували” підозри, потім почали губити процесуальні папірці, потім робити “помилки” у клопотаннях про накладення арешту на майно, “забували” подавати апеляції тощо. Одним словом, якщо зануритися у всі юридичні і процесуальні тонкощі, складається цілком обгрунтоване враження про “злочинну бездіяльність” слідства. 

Нове керівництво НАБУ, якщо воно буде, навряд візьметься розплутувати клубок всіх процесуальних помилок. Та, навіть, якщо справа Енергомережі, а кримінальних проваджень там, до слова, десятки, через безліч епізодів, які складають єдину злочинну сукупність, потрібен дуже серйозний важіль. Має бути політичне рішення. Але і за чинної влади ми цього рішення, навряд дочекаємось.

Використовується тактика, за якої суспільство поступово забуває злочини проти себе ж, проти держави. Справи з “Укрнафтою”, “ПриватБанком”, “Стіною Яценюка”, “Рюкзаками Авакова”, “Укроборонпромом” та безліч, безліч інших незаконних оборудок проти української держави, зависли між відомствами та політичними керівниками.

Насправді, є один єдиний і діючий важіль — це воля народу. Це сила громадянського суспільства, яке зараз тримається на авантюристах, патріотичних силах та спеціалістах, за покликом душі. І якщо винні не отримають покарання шляхом правосуддя, наступить справедливість. Обов’язково. Тож далі — буде…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.