ЗАКОНИ ДЛЯ ЛОХІВ, АБО ЯК ПОРОЧНЕ КОЛО ДЕРЖІНСТАНЦІЙ ВДАЛО МАНІПУЛЮЮТЬ, ПРИКРИВАЮЧИ КРАДІЇВ ДЕРЖАВНИХ НАДР

Громадянське суспільство не може вимагати від державних органів влади виконувати свої прямі обов’язки. Приблизно так вважають у Міністерстві захисту довкілля. Адже на запит громадської організації, яка надіслала до Міністерства колективне звернення зі значною кількістю підписів громадян, про перевірку підприємства надрокористувача, заступник міністра Роман Шахматенко надав шокуючу відповідь. Державний посадовець в офіційному листі зазначив, що “представники громадянського суспільства не можуть бути суб’єктами проведення експертизи”.

CHAPTER ONE. “Гідромеханізація”.

В Дарницькому районі Києва працює піщаний кар’єр на озерах у Бортничах. Фірма “Гідромеханізація” дивним чином отримала дозвіл на промисловий видобуток надр в озерах Витовець і Заплавне, хоча КМДА передало підприємству ділянку в оренду для “розробки кар’єру піску для виконання інженерної підготовки території житлових масивів в мікрорайоні Бортничі”. А це ніяк не для промислового видобутку піску. Умови отримання права на користування надрами досить суворі. Одна з них — дотримання цільового призначення. Друга — позитивний висновок державної екологічної експертизи або оцінки впливу на довкілля. Але власники “Гідромеханізації” на ці умови плювати хотіли.

CHAPTER TWO. “Закони для лохів”.

Кожен, хто хоче копати землю, черпати воду, колоти каміння, намивати бурштин та взагалі будь-що, що належить державі (тобто громадянам), має пройти сім кіл аду, аби отримати дуже важливий документ. Це висновок державної екологічної експертизи. Для його отримання необхідно розробити пакет документів, один з них — ОВД (оцінка впливу на довкілля), або висновок державної екологічної експертизи (діяв до 2017 року). Висновок державної екологічної експертизи є дозвільним документом, а отже, за його відсутності користування надрами неможливе. Але неможливе для лохів. Бо дехто дуже наглий і безпринципний законодавство обходить і неконтрольовано намиває тоннами пісок.

CHAPTER THREE. Дістало.

Гідронамив піску почав даватися взнаки: постійний шум техніки, пил, бруд від кар’єру, розтрощені дороги через перевантажені траки, зсуви грунтів, тріщини в домівках та безліч інших “приємностей” роблять життя місцевих нестерпним. А тому місцеві благають всі інстанції втрутитися і заборонити підприємству добувати тут пісок. Але всі, від рядового полісмена, закінчуючи владою міста, заплющують на кричущі проблеми очі.

CHAPTER FOUR. “Порочне коло”

Як з’ясували громадські активісти і журналісти розслідувачі, у “Гідромеханізації” немає того самого висновку державної екологічної експертизи. Дійсно, бо хто у здоровому глузді дозволив би творити те, що наробила з озером, прибережними територіями та умовами для життя людей, компанія “Гідромеханізація”. 

У 2018 році Державна екологічна інспекція України визнала, що у “Гідромеханізації” відсутній висновок державної експертизи, а земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням. У 2020 році Державна екоінспекція Столичного округу видала припис, в якому підприємству заборонялося проводити гідронамив піску, поки вони не отримають висновок екологічної експертизи.  Відтоді не змінилося нічого, бо у вересні 2021 року Управління екології та природних ресурсів КМДА зазначає, що у АТ “Гідромеханізація” досі немає ні висновку ОВД, ні матеріалів для висновку ОВД, ні, звісно, самого висновку екологічної експертизи.

І ось найцікавіше: “за результатами позапланової перевірки (Державна екоінспекція Столичного округу, — ред.) встановлено відсутність порушень вимог природоохоронного законодавства”. Бо є якась еколого-експертна оцінка, яка не є дозвільним документом. А так, “фількіна грамота”, якою підприємство прикривається. І, чомусь, це працює. Навіть в судах. А сперечатися із рішенням суду, навіть якщо воно куплене, не можна. Це суперечить Зону. Ось таке порочне коло.

CHAPTER FIVE. Що далі?

Жителі мікрорайону Бортничі направили колективне звернення Міністру захисту довкілля та природних ресурсів України Роману Абрамовському, аби він розставив всі крапки над “і”. Громадяни вимагають встановити конкретних осіб  кола інспекторів, які, ймовірно, зацікавлені у прикритті незаконної діяльності “Гідромеханізації” та провести незалежну перевірку підприємства на предмет дотримання природоохоронного законодавства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.